GÓRNOŚLĄSKI ZAKŁAD OBSŁUGI GAZOWNICTWA SP. Z O.O.
ul. Pyskowicka 31, 41-807 Zabrze

tel+48 32 376 19 99fax +48 32 376 22 70

       

Otwarcie stacji CNG w Częstochowie

W poniedziałek 24.10.2016r. na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie oddano do eksploatacji najnowocześniejszą w kraju stację tankowania sprężonym gazem ziemnym CNG. 

W uroczystym otwarciu stacji uczestniczyło szereg znamienitych gości z regionu, w tym przedstawiciele władz lokalnych z V-ce Prezydentem m. Częstochowy, samorządowcy, przedsiębiorcy związani z transportem publicznym, media lokalne i prasa branżowa. 

Inwestycja jest efektem umowy jaką MPK Częstochowa zawarła z Górnośląskim Zakładem Obsługi Gazownictwa z Zabrza. 

Firma GZOG będzie dostarczać sprężony gaz ziemny CNG do hybrydowych autobusów elektryczno-gazowych przez okres 10 lat (przez ten okres będzie to ok. 16 mln metrów sześciennych tego ekologicznego paliwa). 

Stacja składa się z dwóch sprężarek tłokowych bezolejowych włoskiej firmy Fornovogas, 

o wydajności całkowitej 1600 Nm3/h, zabudowanych w dźwiękochłonnych kontenerach, dwóch dystrybutorów szybkiego tankowania dwuwężowych z końcówkami do tankowania NGV1 i NGV2, ośmiu dwustronnych stanowisk wolnego tankowania, magazynu sprężonego gazu, składającego się 60 butli o pojemności 150 l każda, osuszacza adsorpcyjnego oraz systemu akpia umożliwiającego zarządzanie procesem tankowania pojazdów.  

Budowa trwała w okresie od sierpnia 2015r. do września 2016r.

Stacja obecnie dostępna do użytku wewnętrznego MPK docelowo będzie służyć także klientom indywidualnym z zewnątrz.